Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #20 - Young Avengers: Family Matters TP

Young Avengers vol. 2: Family Matters TP
Scenariusz: Allan Heinberg
Rysunki: Jim Cheung, Andrea DiVito, Michael Gaydos, Neal Adams, Gene Ha, Jae Lee, Bill Sienkiewicz, Pasqual Ferry
Okładka: Jim Cheung
Liczba stron: 184
Cena: 17.99$
Zawiera: Young Avengers #7-12, Young Avengers Special, okładki numerów, szkice postaci Speeda i okładek

11.jpgOzz: Drugi TPB, zbierający pozostałą część pierwszej serii Young Avengers, podtrzymuje poziom swojego poprzednika. To wciąż dobrze napisany i ładnie narysowany komiks super-bohaterski, którego wcale nie trzeba polecać tym, którzy przeczytali "Young Avengers: Sidekicks". Ale może po kolei...

"Secret Identities" koncentruje się na postaci Patriota, który, jak się okazuje, nie był szczery wobec swoich przyjaciół z zespołu i zataił prawdziwe źródło swoich zdolności. Oprócz tego interesującego rozwoju sytuacji, Allan Heinberg poświęca strony komiksu na przedstawienie części krewnych młodocianych bohaterów. Bardzo dobra jest zwłaszcza scena, w której Wiccan próbuje się powiedzieć rodzicom o swojej działalności, a w rezultacie wyznaje im swój drugi sekret. W tej dwunumerowej historii Jima Cheunga zastąpił Andrea DiVito, równie świetny rysownik.

"Young Avengers Special" opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się przed uformowaniem zespołu i pokazują, jak wpłynęły one na ukształtowanie się przyszłych bohaterów. Niektóre są bardzo ważne i przedstawiają sprawy, o których wcześniej czytelnik nie mógł wiedzieć, jak na przykład to, co spotkało Kate Bishop. Historia jest rysowana przez kilku artystów, m.in. Jae Lee i Billa Sienkiewicza, więc poziom też może się różnić.

Główna część tego tomu oczywiście kończąca pierwszą serię Young Avengers historia "Family Matters". W "Sidekicks" Heinberg powiązał historię części Young Avengers z bogatą przeszłością dorosłej wersji grupy i wyszło mu to całkiem zgrabnie. Tutaj robi to z pozostałymi (poza Hawkeye, oczywiście) w równie dobrym stylu. Efektem tego jest wielka bitwa Avengers i Young Avengers z dwoma kosmicznymi rasami o Hulklinga oraz niezwykłe powiązanie Wiccana i nowej postaci, Speeda, która daje interesujące możliwości w przyszłych historiach. Sam Speed w tej chwili niewiele miał pola do popisu i wiadomo o nim tyle, że jest niezłym czubem i podoba mu się Kate Bishop (no ale komu nie). Być może, gdyby "Family Matters" było dłuższe o dwa numery, jak to planował Heinberg, to przedstawiono by go lepiej. Trzeba przyznać, że historia nie ucierpiała mimo skrócenia. "Family Matters" jest narysowana przez Jima Cheunga, którego rysunki są fantastyczne, podobnie jak w "Sidekicks".

W ten sposób Allan Heinberg zakończył pierwszą serię Young Avengers, która tak naprawdę stanowi jedną długą historię o kształtowaniu się grupy. Autor pokazuje te same atuty, co podczas pierwszych sześciu numerów: świetne dialogi, znakomita charakterystyka postaci i umiejętne wykorzystanie historii Avengers. Teraz trzeba mieć nadzieję, że Heinberg szybko powróci do pisania dalszych przygód Young Avengers. Jak wspomniałem na początku, nie trzeba tego tomu polecać tym, którzy czytali "Sidekicks". Pozostałych zachęcam do przeczytania, ale proponuję oczywiście zapoznać się wpierw z pierwszą częścią historii.

LTplus.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.