Wiadomości: 24. MFKiG: Niezwykła historia Marvel Comics

24. MFKiG: Niezwykła historia Marvel Comics

2013-10-05 21:41:37 - Undercik

Na 24. MFKiG obyło się spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za polskie wydanie książki "Niezwykła historia Marvel Comics". Była to świetna okazja do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami o tym, co znajdzie się w środku.Na panelu pojawili się:
Dawid Przywalny - doktorant amerykanistyki UJ
Radosław Pisula - konsultant merytoryczny
Bartosz Czartoryski - tłumacz

Tytuł został zmieniony ze względów marketingowych. Wydawnictwo Sine Qua Non zajmuje się wydawaniem książek biograficznych więc dosłowne tłumaczenie mogło sprawić, że ludzie pomyśleliby o tej książce jako elemencie serii książek. Wydawnictwu zależy na pokazaniu odrębności tytułu.

Książka stara się przedstawić historie obiektywnie. Nie ma w niej taniego szukania sensacji. "Nieznana historia Marvel Comics" burzy stereotypy o przemyśle komiksowym.

Książka opowiada o ludziach, a nie postaciach. Dlatego też będzie można przeczytać o losach Stana Lee, Jacka Kirby'ego czy Jima Starenko.

"Nieznana..." pokazuje spory o pieniądze czy prawa autorskie i burzy tą wizje pozytywnej otoczka wokół Marvela. Książka jednak nie pije jadem i przedstawia zarówno pozytywne i negatywne rzeczy z historii Domu Pomysłów. Stan Lee jest tutaj zrzucany z piedestału, na który jest teraz wyciągnięty.

Howe opisuje w swojej pracy jak dogryzali sobie twórcy. Na przykład poprzez umieszczenie przydomków w stołkach redakcyjnych. Autor przeprowadzał wywiady z raczej mniej popularnymi artystami, czy po prostu tymi, którzy do tej pory siedzieli cicho.

Książka nie mówi tylko o Marvelu. Mamy tu opisywane różne zmiany kulturowe czy zagadnienia prawnicze lub gospodarcze. To wszystko, aby lepiej nakreślić sytuacje w jakiej działał Dom Pomysłów. "Niesamowita..." zajmuje się bardziej analizą wydarzeń niż przedstawianiem suchych faktów. Zmiany kulturalne na przykładzie Marvela. Książka nie mówi wyłącznie o Marvelu.

To tak naprawdę opowieść o grupie twardych facetów i relacjach między nimi. Mamy tu pokazaną historie zażyłości między Lee a Kirbym, ale także szacunek Stana do Jacka.

Polskie wydanie będzie najprawdopodobniej najlepszą wersją książki na świecie. Wynika to z tego, że tłumacz i konsultant merytoryczny wyłapali ponad 100 błędów merytorycznych, które znalazły się w oryginale. Dlatego też lepiej nabyć wersję polską niż amerykańską. Co ciekawe, listą wyłapanych pomyłek jest zainteresowany oryginalny wydawca, który w drugim wydaniu książki poprawi niedociągnięcia.

Sean Howe nie zawsze mówi - tak na pewno było. Wiele informacji prawdopodobnie nigdy nie zostanie wyjaśnionych z powodu sporów. Dajmy na przykład Spider-Mana. Gdzie Lee, Kirby i Ditko podają różne wersje powstania postaci.

W książce jest opisana historia takich postaci jak np. Kaczor Howard.

Ostatnia dekada nie jest już opisana tak szczegółowo. Dlatego, że jest jeszcze za wcześnie na dotarcie do ciekawszych wątków w najnowszej historii wydawnictwa. Sytuacja po roku 2005 jest swojego rodzaju epilogiem książki.

cover.jpg

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.